Kroplówka wymaga oczywiście odpowiednich dodatków, a także zachowania zasad związanych z higieną i sterylnością.

Zdrowie
Kroplówka jest rodzajem zabiegu medycznego, polegającego na podaniu np. witamin, leków, składników odżywczych czy płynów krwiopochodnych. Wielokrotnie wlew przeprowadza się drogą żylną, ale można użyć w niektórych wypadkach także podanie podskórne albo odbytnicze. Kroplówka potrzebuje oczywiście właściwych dodatków, a także stosowania zasad związanych z higieną i sterylnością. Najlepiej, jeżeli jest ona stosowana przez jednostkę, która ma w tym zakresie zdolności, wiedzę i doświadczenie. Pełen zabieg wykonywany jest często na oddziałach szpitali lub innych placówek, ale w wypadku poszczególnych pacjentów (np. wymagających ciągłego leczenia) może się to dokonać i w domu.
W jakim czasie najczęściej stosowana będzie kroplówka? Wlewy podawane stale tyczą się ludzi z dolegliwościami przewlekłymi, którzy wymagają nieustannego podawania leków. Zabiegowi poddawani są pacjenci z nowotworami, chorobami odżywiania (np. anoreksja) lub tacy, u których żywienie następuje pozajelitowo. Dodatkowo kroplówka podawana jest w czasie okołooperacyjnym, w przypadku odwodnienia organizmu, silnego ataku bólu, wysokiej temperatury organizmu, torsji czy biegunek. W sytuacji, kiedy potrzebne jest podanie choremu substancji krwiozastępczych, niektórych rodzajów antybiotyków czy immunoglobuliny, pełen zabieg wykonywany może być wyłącznie w warunkach szpitalnych – monitoruje go wówczas profesjonalny zespół lekarzy.
Jakiego typu kroplówka może być podana w mieszkaniu chorego? Zazwyczaj w grę wchodzą tylko środki zawierające elektrolity, substancje odżywcze oraz nawadniające. Substancje tego typu mają cząstki magnezu, potasu, wapnia, sodu, soli. Kroplówka, jaka jest jedną z częściej wprowadzanych, posiada roztwór glukozy. Dzięki niemu organizm chorego zostaje odżywiony oraz może przez pewny czas normalnie funkcjonować. W przypadku, gdy pacjent nie ma opcji normalnego podawania pokarmów, otrzymuje dodatkowo wlewy witaminowe. Zdarza się też, iż tego typu kroplówka stosowana jest w wypadku zatrucia alkoholowego.
Każdego typu kroplówka musi pozostać podana w należyty sposób, przy utrzymaniu podstawowych reguł. Potrzebny jest przy tym wenflon umieszczony dożylnie, pozwalający na późniejsze, wielokrotne wykonywanie wlewów. Miejsce to trzeba jednak ochronić, aby nie doszło do zapalenia, infekcji, uszkodzeń mechanicznych czy wycieku płynów. Kiedy kroplówka podawana jest w mieszkaniu przez bliskie osoby, potrzebują one być przeszkolone w zakresie podstawowych zasad przeprowadzania tejże czynności. Również trzeba zadbać, by wykorzystywać tylko tych preparatów, które pochodzą z apteki albo placówki medycznej. Dożylne wlewanie czegokolwiek, co nie zostało dopuszczone do legalnego handlu i obrotu, może wywołać tragiczne dla życia pacjenta następstwa. Bardzo istotne jest też to, by w momencie, w jakim stosowana jest kroplówka, zawsze być przy chorym, monitorować go i kontrolować jego stan.

Więcej: kroplówki Gdynia