Wizyty dziecka w gabinecie dentystycznym

Uroda, Zdrowie
Pierwsza wizytacja u dentysty potrafi być niezwykle stresująca nie tylko dla malucha, ale także dla rodziców. W związku z tym, żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów powinno się odpowiednio przygotować naszego szkraba.
Kiedy pierwszy raz pojawić się w gabinecie?
Amerykańscy zawodowcy zalecają pierwszą wizytację nim dzieciaczek ukończy pierwszy rok życia, a więc zanim pojawią się pierwsze ząbki. Przez co brzdąc będzie od pierwszych miesięcy życia oswojony z widokiem gabinetu dentysty, będzie to dla niego zwykłe miejsce, takie jak restauracja czy sklepik.
W wieku dwóch czy 3 lat, maluch powinien odbyć tzw. wizytę adaptacyjną. Wtedy w luźnej i miłej atmosferze zapoznaje się z gabinetem, próbuje umyć ząbki. Przez taką przyjemną atmosferę, odwiedziny w gabinecie stomatologicznym będzie się mu dobrze kojarzyła.
Ogromnie znacząca jest też funkcja rodziców. Powinni oni opisać dziecku, jak będzie wyglądać wizytacja. Przede wszystkim unikajmy mówienia nieprawdy. Stwarzajmy dookoła wizyty pozytywne skojarzenia.
Możemy także patrzeć na bajki czy książeczki, które przyzwyczają dziecko do gabinetu. Wskazane jest także układać przeróżne gry. Można urządzić wyścig na szczotkowanie zębów lub zrobić przegląd ząbków misiom oraz lalkom.
Rodzic też może umówić się na wizytę u stomatologa oraz wziąć ze sobą pociechę i na swoim własnym przykładzie zaprezentować, jak przebiega cała wizyta oraz, że nie łączy z nią się nic okropnego.
Rodzice nie powinni wyczekiwać na moment, kiedy pojawi się ból uzębienia. Wtedy pierwszy raz u stomatologa będzie kojarzyć się z stresem oraz bólem, takowy uraz jest wstanie zostać maluchowi na długie lata. Pierwsze spotkanie z dentystycznym fotelem, powinno ograniczyć się do przeglądu zębów. To nic przerażającego, a w tym samym czasie dzieciaczek poznaje się z tym nieco dziwacznym fotelem i samym dentystą… Leczenie zębów zostawmy na następne wizyty.
Nagroda to podstawa!
Kluczowe jest także postępowanie po samej wizycie. Warto nagradzać odpowiednie zachowanie naszego szkraba podczas wizyty w gabinecie. Nie powinna to być jakaś droga zabawka czy gadżet elektroniczny. Może to być po prostu przytulas, pochwalenie lub buziak. Należałoby także na spokojnie porozmawiać z dzieckiem o wizycie. Przez to rodzic szybciej pozna potencjalne obawy dziecka. Powinno się też razem spędzić czas. Iść do kina lub na spacer. Takie przyjemne momenty umożliwią odstresowanie się zarówno maluchowi, jak i rodzicom.
Jakim sposobem jeszcze wesprzeć pociechę? Warto wziąć ze sobą przedmioty, które pomogą nam rozproszyć stres. Może być to np. ulubiona przytulanka bądź inna zabawka. Przez to dentystyczny gabinet będzie choć troszkę poskromiony. Maluch będzie miał wraz z sobą coś co lubi oraz zna.

Podsumowując wizyty dziecka w gabinecie dentystycznym wcale nie muszą wiązać się ze stresem oraz łzami. Niezwykle istotne jest właściwe przygotowanie malucha. Sporą rolę w tym wszystkim stanowią rodzice, którzy są dużym wsparciem dla pociechy, która zazwyczaj obawia się doświadczeń, które są nowe.

Tag: implanty Gliwice