Wędkarstwo

Bez kategorii
Łowienie to zainteresowanie dużej ilości ludzi. Ów niespotykany sport to dla mnóstwa osób metoda na uspokojenie, zrelaksowanie, walkę i możność bycia bliżej z przyrodą. Jakie można wyróżniać typy wędkowania? Czymże się między sobą wyróżniają? Jakie każde z nich posiada cechy szczególne?
Łowienie to zajęcie, które polega na połowie ryb na odpowiedni typ wędki. Pośród rodzajów łowienia ryb można wyodrębnić sporty, które różnią się pośród innych sposobem połowu, rodzajem przynęty, jak również miejscem łowu. Ten sport można rozłożyć na:
– wędkarstwo morskie,
– muchowe,
– podlodowe,
– spinningowe wędkarstwo,
– gruntowo – spławikowe,
– sumowe wędkarstwo,
– trolling.
Wszelki z tych sposobów posiada znaczące dla siebie elementy oraz cechy.
Morskie wędkarstwo jest to atrakcyjny typ wędkarstwa, w trakcie którego ryby łapane są na wędki ze statku, wypływającego w morze. Dziedzina ta może być także uprawiana z brzegu plaży lub brzegu portu. Jednakże najczęściej uprawiana jest ona techniką tak zwaną – kutrową… wędki wyróżnia się parę metod i technik połowu. Najbardziej sławną jest trolling – przy połowie z łodzi, jak również technika gruntowo – spławikowa – połów z plaży albo nadbrzeży. Techniką specyficzną praktykowaną tylko i wyłącznie w wędkarstwie morskim jest połów na pilker w pionie, jaka polega na użyciu sztucznej, ciężkiej przynęty wyposażonej w hak.
Sumowe łowenie – jest to bardzo młoda oraz modna sfera połowu, dotycząca łapania sumów. Zajęcie to wymaga poznania paru tajników połowu, a także zastosowania specjalistycznych sprzętów do połowu. Najbardziej znaną techniką łowienia suma jest łowienie na żywo. Demonstruje się ona czynnościami przy pomocy pakietu spławikowego. Wabikiem do tego rodzaju wędkowania jest malutka, żywa ryba, którą zwykle jest karaś, leszcz, kiełb, ukleja, itp.
Porządne połowy suma zależne są również od okresu działania. Właściwa pora gwarantuje większy sukces. Pora dnia ma też spore znaczenie. Sumy są aktywne w nocy, dlatego to nocna pora będzie najkorzystniejszą porą dla łowiących.

Spinningowe wędkarstwo – to sławna technika łowienia sportowego i amatorskiego. Do połowów używa się kołowrotka, sztucznej zanęty i wędki. Metoda ta polega na naprzemiennym zarzucaniu przynęty zahaczonej na haczyk i ściąganiu jej za pomocą wędziska. Osoba łowiąca może też podczas połowów poruszać wędką taki sposób, żeby wabik wyglądał na chorą, słabą, żywą rybę. Metoda spinningowa służy nade wszystko do chwytania drapieżnych ryb takich jak: szczupak, okoń, sandacz, sum, i tym podobne. Do wędkowania metodą spinningową konieczny jest fachowy sprzęt, w jakim jest: wędka – stworzona z niedługiego wędziska, kołowrotek z nawiniętą żyłką o grubości zależnej od typu chwytanych rybek i przynęty, plecionek – typ linki zrobiony z wielu włókien, gumy – twistery – przynęta, błystki, obrotówki, rippery, woblery.